Karády Katalin archív felvételeinek válogatása CD-n:
1. Halálos tavasz
2. Már ismerem a legszebb szót
3. Bocsánat
4. Száz vágy
5. Az én szerelmem
6. Tábori levelezőlap
7. Sokkal jobban szeretlek, mint máskor
8. Hamvadó cigarettavég
9. Téged látlak én
10. Elég volt nékem magából
11. Tangolita
12. Egy asszony nem sokat kíván
13. A kettőnk életét
14. Köszönj el
15. Ilyennek képzeletek mindig
16. A szívem megdobban
17. Te hogy vagy velem
18. Az álmaimat nem veheted el
19. Próbáljuk meg újra
20. Mondd, nem kívánsz túl sokat
21. Egy szemvillanás
22. Feledj el, ha tudszSúly: 0. 055 kgKarády Katalin
Karády Katalin
Karády Katalin
Életrajzi adatok
Születési név
Kanczler Katalin Mária
Született
1910. december 8.
Budapest
Elhunyt
1990. február 7. (79 évesen)
New York
Sírhely
Farkasréti temető
Házastársa
Varga András Rezső (1930-1933)[1]
Pályafutása
Aktív évek
1939? 1969
Híres szerepei
Sybill
Jacobi Viktor: Sybill
Ralben Edit
Halálos tavasz
Maya
Fényes Szabolcs: Maya
Karády Katalin, született Kanczler Katalin Mária, (Budapest, Kőbánya, 1910. december 8. [2] ? New York, 1990. február 7. [3]) magyar színésznő, kalapszalon-tulajdonos, sanzonénekes.
Életpályája
Kőbányán, a Százados úti lakónegyedben, egy hétgyerekes proletárcsaládban, rendkívüli szegénységben nőtt fel. Anyja Lőrinc Rozália, apja Kanczler Ferenc cipészmester, egy agresszív despota volt, aki szíjjal verte gyerekeit. Katalin egy, a korra jellemző akció keretében öt éven át külföldön ? Svájcban, illetve Hollandiában ? nevelkedett. Hazatérte után a Kereskedelmi Leányiskola tanulója lett, a környék legszebb lányának tartották. Külföldön szerzett nyelvtudásával, visszafogott öltözködésével és tisztaságigényével kissé kilógott a külterületi tanintézet diákjai közül. 1930. augusztus 4-én, apja halála után, férjhez ment a nála tizennyolc évvel idősebb Varga András Rezső adóhivatali vámtiszthez, de 1933. május 12-én ? a férj javaslatára ? véget vetettek a házasságnak.
Színészi tanulmányait 1936-ban kezdte: Tarnay Ernőtől, majd Bárdos Artúrtól vett órákat. A fiatal szépséget Egyed Zoltán újságíró-laptulajdonos fedezte fel egy budai mulatóban, tőle származik a jól csengő Karády művésznév is. Ugyancsak Egyed mutatta be a rendező Csathó Kálmán feleségének, Cs. Aczél Ilonának. Az egykor ünnepelt színésznő tanodájában töltött három év alatt a színész szakma alapjain és az éneklésen túl megtanították öltözködni és viselkedni is.
Első fellépésére a harmincas évek végén, Joób Dániel színházában, Somerset Maugham Az asszony és ördög című darabjában került sor. 1939? 1941 között a Pesti és a Vígszínházban lépett fel különböző szerepekben.
Első mozifilmje, a Halálos tavasz sikerét követően a kor ünnepelt dívája, szexszimbólum lett. Erotikusan búgó, bársonyos hangjával, erős, szuverén, a ? végzet asszonya? karakterével szinte megigézte a férfiakat. Kilenc év alatt húsz filmfőszerepben láthatta őt a magyar közönség. Egyed Zoltán lett a menedzsere, aki kiváló érzékkel teremtette meg Karády hollywoodi sztárokéhoz hasonlítható imázsát. A színésznő öltözködését, kalapjait, hajviseletét, viselkedését fiatal nők ezrei igyekeztek utánozni.
Karády Katalin emléktáblája egykori lakhelyén, a Nyáry Pál utca 9. szám alatt
Karády Katalin magánéletét titkok és pletykák övezték, egyesek férfifalónak, mások leszbikusnak tartották. A szóbeszédeket csak erősítette, hogy a színésznőt gyengéd szálak fűzték Horthy Miklós kémfőnökéhez, Ujszászy István tábornokhoz, aki el is jegyezte, s megvásárolta neki a budai XII. kerületben, a Művész út 6. szám alatt álló villát. (Az épület a kilencvenes években Antall József, majd Horn Gyula miniszterelnök lakóhelye volt).
A német bevonulást követően Karádyt fokozatosan ellehetetlenítették. Dalait letiltották a Magyar Rádióból. Machita című filmjét levették a műsorról, és az elkezdett Gazdátlan asszony című, új filmjének forgatása is leállt (később helyette Simor Erzsivel forgatták le a filmet). 1944. április 18-án, a szövetségeseknek való kémkedés vádjával tartóztatta le a Gestapo. [4] Három hónapig tartották fogva, megkínozták, kis híján agyonverték. A fogságból Ujszászy vezérőrnagy barátai szabadították ki. Lakását kifosztva találta, fizikailag és lelkileg egyaránt rendkívül megviselték ezek a hónapok; szinte csak vőlegénye viszontlátásának reménye tartotta életben.
Az énekesnő szörnyű egyéni sorsa ellenére sem szűnt meg embernek lenni: a nyilasoknak ékszereket és aranyat adva a Duna-parton egy egész gyerekcsapatot mentett meg a kivégzéstől. A gyerekeket (köztük Gömöri Jánost) a lakására vitte, és a háború végéig gondozta őket.
1945 nyarán, egy Moszkvából visszatérő ismerőse révén jutott tudomására, hogy Ujszászyt meggyilkolták. Bár a tábornok a később nyilvánosságra került dokumentumok tanúsága alapján ekkor még életben volt, Karády halottnak hitte szerelmét, és idegösszeomlást kapott, kilenc hónapig ágyban feküdt.
Karády Katalin sírja Budapesten. Farkasréti temető: 22/1-1-8. Fekete Tamás alkotása.
Zilahy Lajossal együtt alapító tagja lett a Magyar? Szovjet Művelődési Társaságnak. Ekkor lemezre vett több orosz témájú dalt. Ilyen volt a Katyusa, a Csendes az éj (????? ? ???? ) és a Gyévuska. A dalt egyébként Mezey Mária is elénekelte, de a hatalomnak nem tetszett a dal túlzottan vallásos vonatkozása.
A háború után fokozatosan mellőzötté vált. 1945? 48 között még az Operettszínház foglalkoztatta, több operett főszerepét játszotta el: Maya (1945), Sybill (1945), Fekete liliom (1946), Vera és családja (1947), Bál a Savoyban (1948). Az újrainduló magyar filmgyártás viszont már nem számolt vele. 1947-ben szerepelt ugyan a Betlehemi királyok című rövidfilmben, majd játszott még az 1948-as Forró mezőkben, de ez már az utolsó filmje volt. A kommunizmusban nem jutott hely a Horthy-rendszer ünnepelt sztárjának. 1949-ben a hivatalos kultúrpolitika betiltotta a filmjeit, ő maga pedig nem léphetett fel többé budapesti nagyszínházban. Karády nehezen viselte a mellőzöttséget, a vidéki kultúrházak részeg közönségét, akik kifütyülték. 1950 nyarán, Gobbi Hilda közbenjárásával még felléphetett a Fővárosi Nagycirkuszban megrendezett "Színészek a porondon" című esztrádműsorban. Valószínűleg ez volt a legutolsó budapesti fellépése. Ezután már csak vidéken léphetett fel. Utolsó magyarországi fellépése 1950 őszén volt Kecskeméten, ahol ? saját nyilatkozata szerint ? a közönség kifütyülte és sörösüvegeket vágtak hozzá.
1951-ben végleg elhagyta Magyarországot. 1951. február 18-án érkezett Szombathelyre és Kovács Szállóban (későbbi nevén Savaria Nagyszállóban) egy másik személlyel szállt meg. [5] Fellépését követően Frank Irma barátnőjével és Mohácsi Ilona öltöztetőnőjével, valamint Lantos Olivérrel, a korszak híres táncdalénekesével[6] és egy nardai embercsempésszel elindult a magyar? osztrák határ felé. Dozmaton csatlakozott hozzájuk még egy nardai személy, akik segítségével Felsőcsatár és Narda között, a téglaégetőnél átlépte az államhatárt. Pihenőt az osztrák oldalon fekvő Csémnél tartottak egy befogadásukra felkészült házban. Két nap múlva február 20-án érkezett meg Grazba. [5] Itthon maradt rokonai nagyon megszenvedték ezt. Elvették házukat, kitelepítették őket, édesanyja bele is halt a megaláztatásokba. [6] Először az ausztriai Salzburgba, majd Svájcba költözött. Ott sem volt sokáig maradása, egy év leteltével Brüsszelbe ment tovább. 1953-ban Brazíliába, S? o Paulóba költözött, és divatáru-üzletet nyitott. 1968-ban megkapta az amerikai vízumot, s New Yorkban telepedett le, ahol egy kalapszalont vezetett. Bár az Egyesült Államokban elvállalt néhány fellépést, és lemezei is megjelentek, alapvetően visszavonultan élt.
Médiaszerepléseket nem vállalt. Sándor Pál filmrendezőnek azonban 1979-ben mégis sikerült vele töltenie másfél napot New Yorkban. A művésznő szégyellte korát, ezért az interjú során közeli képeket nem készíthetett róla a rendező-riporter. Karády ebben az exkluzív interjúban beszélt magyarországi megaláztatásairól (? Megszűnt a sztárrendszer, Karády fölösleges volt.? )[7], valamint magánélete egyes fejezeteit is felfedte. Többek közt beszélt arról, hogy első házasságát 17 évesen kötötte egy hivatalnokkal, ám két év múlva már el is váltak. Az exkluzív és egyben utolsó Karády-interjút 2005-ben, az RTL Klub XXI. század című műsorában vetítették le.
Neve egy teljes generáció előtt ismeretlen maradt az óhazában. Amikor hetvenedik születésnapja alkalmából Magyarországra hívták, stílszerűen csak egy kalapot küldött maga helyett.
1989. november 17-én Vitray Tamás Telefere című műsorában telefonon beszélgetett vele pár percig, melyben 1990 márciusa felé tervezett magyarországi látogatásáról is említést tesz. [8]
1990. február 8-án bekövetkezett halála után, 1990. február 19-én, Budapesten, a Szent István-Bazilikában ravatalozták fel, majd a Farkasréti temető 22/1-es parcellájában helyezték örök nyugalomra.
2001-ben Bacsó Péter a Hamvadó cigarettavég? című filmben emlékezett meg róla.
A Knesszet 1953-as törvénye alapján a jeruzsálemi Jad Vasem Intézet a vészkorszak alatt tanúsított hősies, humanitárius tetteiért 2004 decemberében posztumusz a Világ Igaza kitüntetést adományozta Karády Katalinnak. [9]
2011-ben Karády Katalin Múzeum nyílt Budapesten.
2012-ben a színházi világnap alkalmából bélyeget bocsátottak ki emlékére.
2014 őszén mutatták be Apáti Miklós róla szóló K und K című darabját a Békéscsabai Jókai Színházban. Ezzel a darabbal nyitották meg a XVII. Melpomena Tavrija Nemzetközi Színházi Fesztivált Ukrajnában 2015-ben a békéscsabai színház vendégszereplésével. [10]
Színpadi szerepei
Fényes Szabolcs: Maya.... Maya
Maugham - Atkins Zoe: Az asszony és az ördög.... Lady Elizabeth
Bókay János: Első szerelem.... Gabi
Edward Sheldon: Románc.... Rita
Arcübasev: Féltékenység.... Jelena
Fényes Szabolcs: A királynő csókja.... Izabella
Jacobi Viktor: Sybill.... Sybill
Halász Rudolf: Fekete liliom.... Zia
Fendrik Ferenc: Vera és családja.... Vera
Ábrahám Pál: Bál a Savoyban.... La Tangolita
Filmjei
1939 Halálos tavasz
1940 Erzsébet királyné
1940 Hazajáró lélek
1941 Egy tál lencse
1941 Ne kérdezd, ki voltam
1941 Kísértés
1941 A szűz és a gödölye
1942 Szíriusz
1942 Tábori levelezőlap (rövid játékfilm)
1942 Halálos csók
1942 Csalódás
1942 Alkalom
1942 Valahol Oroszországban (rövid játékfilm)
1942 Külvárosi őrszoba
1942 Egy szív megáll
1942 Ópiumkeringő
1943 Makrancos hölgy
1943 Valamit visz a víz
1943 Szováthy Éva
1943 Boldog idők
1943-44 Machita
1944 Hangod elkísér (rövid játékfilm)
1947 Betlehemi királyok (rövid játékfilm)
1949 Forró mezők
Lemezei
1979 Karády Katalin (LP)
1982 Karády Katalin: Tudok egy dalt (LP)
1986 Karády Katalin: Te vagy a fény (LP)
1990 Karády Katalin: Nincs vége még (CD/MK)
Forrás: wikipedia
Termékeim között több CD található, kérem tekintse meg őket ide kattintva!
A termékről további nagy felbontású képek!
ÁRUIM ZÖME ANTIK ÉS RÉGI TÁRGYAKBÓL ÁLL.
SZEMÉLYES ÁTVÉTELI LEHETŐSÉG BUDAPESTEN (IX. ) ILLETVE SZEGEDEN!
Szállítás
Termékeinket az MPL futárszolgálattal küldjük! Terjedelmes tárgyaink szállításában külön díjazás mellett tudunk segíteni! Szállítási módok az alábbiak szerint alakulnak
Személyes átvétel Budapest IX.
Személyes átvétel Szeged
MPL csomag előre utalással
MPL csomag utánvét
Fizetés
A vételár és szállítási költség kiegyenlítésére az alábbi lehetőségeket biztosítjuk
Személyes átvételkor készpénzben
Banki átutalás
Utánvét
Paypal (MasterCard, Visa)
Szállítási, átvételi idő
A termék vásárlását követően a szállítási, kézhez vételi idő az alábbiak szerint alakul belföldön
Személyes átvétel
1-5 munkanap
MPL csomag előre utalással
2-3 munkanap
MPL csomag utánvét
1-3 munkanap
( film ének táncdal tánc dal karádi katalin karádi sanzon )
Jelenlegi ára: 1 600 Ft
Az aukció vége: 2019-04-30 13:26 .
Feliratkozás:
Megjegyzések küldése (Atom)
Beliebte Posts
-
A licit tárgya a képeken látható használt kábel. Műszerrel ellenőrizve, nem szakadt. A termékre magánszemélyként semmilyen garanciát nem v...
-
Férfi, naptáros, quartz szerkezetű karóra fém szíjjal (10 éves). Hibátlanul működik, eredeti dobozával. Szállítás Foxposttal vagy postai...
-
Déltengeri igazgyöngy nyaklánc, 12x16mm csepp alakú rózsaszín medállal. Vékony ezüst színű láncon. teljes hossz: 42cm A TERMÉK AZONNAL ELV...
-
Jaime Mascaró sherryszín valódi bőr, sportosan elegáns táska Erős, vastag, jótartású valódi marhabőrből készült sportosan elegáns táska, ...
-
• valódi kamera forma • villogó LED • többféle módon falra szerelhető • talp segítségével dönthető • nem igényel semmilyen vezetékezést...
-
Eladó képeslap a képeken látható állapotban. Megtekintési, visszavásárlási garancia. Személyesen átvehető Budapesten vagy postázzuk. és pap...
-
Hibátlan tesztelt Fizetési információk: Bankkártyás fizetés Utánvét Személyes átvétel Szállítási információk: GLS: bankkártyás/átutalásos...
-
InnovaGoods Autós Védőhuzat Kisállatoknak Védd meg az autód üléseit, amikor kisállatoddal utazol az InnovaGoods autós védőhuzattal kisállat...
-
Eladó használt állapotban, nézd meg a többi hirdetésemet is. Átvehetők személyesen Rácalmáson, doboz nélküli Jelenlegi ára: 16 999 Ft ...
-
Az Apple saját tervezésű kiegészítője az iPhone X-hez. A szilikontok szépen követi a hangerőgombok, az oldalsó gomb és a telefon íveit, í...
0 megjegyzés:
Megjegyzés küldése