2020. december 4., péntek

WASABI 3 db mag Mar, mint a mustár - Jelenlegi ára: 650 Ft

Termék leírás:
A licit tárgya 3 db WASABI mag. Mindenki ismeri a méltán híres filmből. Azóta sok különféle wasabis terméket lehet kapni. A tormához hasonlatosan lehet fogyasztani. A sushi elengedhetetlen kelléke. A saját termésű wasabit („ törzsét” ) le kell reszelni, ecettel, cukorral ízesíteni, de magában is fogyasztható. Ha valakinek túl erős reszelt almával, vagy kevésbé erős, ecetes tormával keverve fogyaszthatja. Levelei is fogyaszthatóak a csípősebb ízeket kedvelőknek ajánlom. Salátába, szendvicsre kiváló, de tempurába (sörtészta szerű) mártva olajban is ki lehet sütni. Mivel vízparti növényről van szó, sohasem száradhat ki. A wasabinál tényleg fontos, hogy lazaszerkezetű földbe vessük el. Ha kikelt naponta öntözzük (lehetőség szerint eső vízzel). Az aljában összegyűlő vizet is hagyjuk alatta a következő öntözésig. Ekkor is csak azért öntsük ki, hogy ne algásodjon be és legyen helye a friss öntözővíznek. Ha véletlen még korán vesszük ki (nem érte el egy kisebb répa méretét) ültessük vissza, ha levelei nem fonnyadnak tovább fog növekedni. Ha leveli 2 nap múltával sem „ élednek fel” használjuk fel akár mekkorára nőtt addig. Télen lakásban is nevelhetjük, de ne tegyük túl melegre.               Mi elsősorban csíraként fogyasztjuk. Csíráztató tálba (ennek hiányában, dunsztosüvegbe vizes papírtörlőn) csíráztatjuk a Wasabit. Tavasz közepén ebből az edényből szoktunk finoman kiemelni 2-3 cm-es 1 pár sziklevelű növényeket és kis cserépbe kipikírozni. Nyár elején kiültetjük, főleg maggyűjtés céljából. Szárazon tartva hamar 70-90 cm magas sárga virágokat hoz és beérleli a magokat is (mini hüvelyekbe). Levele sőt felnyúlott szára is wasabi ízű le lehet darálni (extra zöld lesz). Ha a tormához hasonlóan szeretnénk vastagabb tövet feltétlenül nedvesen (nagyobb pára) kell tartanunk. Száraz időben naponta öntözzük és spriccelővel permetezzük. Kerti hasznosításra csak tavasszal ültesse el. 1 tő wasabiból min 30-40 mag fogható így a következő évben már lesz elég, hogy csiraként is fogyaszthassák.                                                      Tavasszal földbe vetve nálunk általában 9 nap alatt csíráztak ki. Laza földbe vetettem (szinte a felszínre) 2-3 mm-es takarással. Már előtte beöntöztem a földet, hogy ne mossa ki a magokat. a közepébe szúrtam egy félbevágott hurkapálcikát és zacsit húztam rá, majd délelőtt napos, délután árnyékos helyre tettem. Ennyi. A továbbiakban ki szoktuk ültetni, mert mi csíraként fogyasztjuk és sok magra van szükségünk. Meleg száraz helyen hamar virágzik (olyan mint a repce) és felmagzik. Így tudunk sok magot gyűjteni. A levelei és még a fás szára is erős wasabi ízűek, ezt sem szoktuk kidobni ledaráljuk és elfogyasztjuk. Ha szeretne vastag gyöktörzset növeszteni, akkor gondoskodni kell a folyamatos nedvességről, mi ezt dézsában oldottuk, meg (kicsit macerás, de megéri kipróbálni), de a csíra még finomabb és egészségesebb is : -)
Mivel sokan kérnek különféle tájékoztatás növény ügyben a megnyert magokhoz, igyekszem saját tapasztalatainkat megosztani. Több mint 20 éve foglalkozunk hobbi szinten különleges növényekkel, elsősorban gyümölcstermőkkel. Nincs üvegházunk vagy fóliasátrunk, mégis több mint 50 féle gyümölcstermőnk volt régebben. Általános tapasztalat, hogy jórészük szobanövényként is tartható. Egy pitanga (Eugenia uniflora) vagy feijoa (Feijoa sellowiana) legalább olyan szép levéldísznövényként, mint egy fikusz, ha pedig virágzik és terem … és finom.
Magvetés: Általánosságban az ültető föld legyen laza szerkezetű (virágföld perlittel keverve, virágföld homokos lösszel lazítva, végső esetben a lazaszerkezetű kerti föld is megteszi pl. friss vakod túrásból). Mindig legyen nedves, de pangó víz nem alakulhat ki (takarhatjuk üveglappal, fóliával, de néha szellőztessük át, csak az elején kell jól beöntözni, ha takarás mellett mégis kezdene kiszáradni csak virág spriccelővel nedvesítsük át a felső réteget). A nagyobb illetve csonthéjas magokat vetés előtt egy éjszakára langyos vízbe áztatom. A méretesebb magokat mélyebbre kisebbeket a felszínhez közelebb ültessük. Kőmagok egy-egy példányát néha feltöröm, így biztosabb a kelés.
Átültetés: Kikelt növényekről azonnal távolítsuk el az üveglapot. Ha kellőképpen megerősödött a magonc, átültethetjük. Lehetőleg minél nagyobb földlabdával és csak pár mérettel nagyobb cserépbe ültessük. Télálló növényekből is (főleg, ha több magoncunk kelt) érdemes 1-2 példányt cserépben, dézsában átteleltetnünk, bár saját tapasztalatom szerint a kiskorában kiültetett növények sokkal jobban fejlődnek és strapabíróbbak is lesznek. Amíg meg nem erősödnek érdemes télre, nagy hidegek esetén takarni.
Növénynevelés: Bármilyen meglepő, de legtöbb növényemnek nincs különös igénye. A kiültetettek (pl. kínai datolya, télálló citrom, gránátalma, papau, mini kivi, datolyaszilva stb. ) takarás nélkül telelnek. Tavasszal metszés, nyáron és ősszel gyümölcsszüret. A dézsás, cserepes növények egy része télen a lakást díszíti (néha télen is virágzik pl. óriás golgota) nagyobb része 0+5 ° C között a kazánban telel, + 5 ° C felett nyitott ajtónál. Öntözés ritkán (3-4 hetente), de akkor bőségesen. Tavasszal van a legnagyobb kihívás, a kiszoktatás. Főleg a lakásban tartott (bent sok új levelet hozott) növények kiszoktatása nehéz, hiszen ezek a levelek könnyen megégnek egy napsütéses délután. Nyáron a dézsás növényeink a teraszokat, kertet díszítik, így elkerülhetetlen a kiszoktatás. Lehetőleg, minél korábban kezdjük, figyelve az éjszakai fagyokat, vagy először félárnyékos helyre tegyük.
Ha a fagyveszély elmúlt igazából nincs sok teendőnk. A tápanyag ellátást 6 hónapos OSCOMOTE felszívódó drazséval oldom meg, így erre nincs gond. Az öntözést a kezdetektől fogva 3 napos időtartamra állítom be és lehetőség szerint esővizet használok. Így minimális odafigyeléssel lehet egy különleges növényparadicsomunk.
Az őszi beteleltetésnél a kisebb éjszakai fagyokat már jobban tolerálják a megerősödött növényeink. Néhány kivétel a banán (nem a bajasso) a kávé, a papja stb. a legkisebb fagyokra is elfagy.
Kártevők: Kártevőkkel egyáltalán nem találkoztam, így permetezésre sincs szükség. Viszont a növények beporzásában (főleg, ha kevés virág van rajta) egy ecsettel besegíthetünk, így jobb eséllyel és többet fog teremni.
Általánosság: A fent leírtak nagyrészt megfelelnek a legtöbb növény igényének. Érdemes utána olvasni, hogy nincs e speciális igénye (pl: akébia, papau hidegkezelés, áfonya savanyú talaj stb) ami elengedhetetlen vagy csak jobb körülményeket teremthetünk a kedvenceinknek. Egy régi, de jó könyv: Velich István V. Nagy Enikő Nálunk is megterem.
Garancia:
Minden termékem eredetiségére pénz visszafizetési garanciát vállalok.
Kapcsolattartás kifejezetten e-mailben.
Kérlek e-mailben, vagy a vaterán tedd fel kérdéseidet, így jobban átlátom ki mit kérdezett, precízebben tudok válaszolni, nem vesznek el a címek és nem marad megválaszolatlan levél.
E-mailekre igyekszem mielőbb válaszolni, de kérlek légy türelemmel. Én is így teszek. : )
Posta:
Mindig előre utalás után.
Postai (vatera-futár) díjszabás szerint. Nincs csomagolási és egyéb + költség! Magok esetében (is) a vatera sokszoros postaköltséget számol. A valóságban csak egy postaköltség van, egy ajánlott levélben szinte korlátlan mennyiségű magot el tudok küldeni. Sima vagy elsőbbségi levélben csak a vevő kérésére és felelősségére postázok előre leadott + értékelés esetén.
Felelősség vállalás:
A posta ajánlott levél elvesztése esetén a feladási díj 15-szöröséig vállal felelősséget. Ez kb.: 8000 Ft. Felette érdemes értékbiztosítást kérni, ez a vevő költsége. MPL vatera futár esetén 150. 000 Ft-ig lehet biztosítani a feladott csomagot.
Spórolási lehetőség:
Van lehetőség több tétel összevárására, így lehet takarékoskodni a költségekkel.
Kérlek, ezt külön jelezd! Köszönöm.
Jó licitálást!


Jelenlegi ára: 650 Ft
Az aukció vége: 2020-12-04 23:16 .

0 megjegyzés:

Megjegyzés küldése

Beliebte Posts